Na trhu existuje množstvo signalizátorov a vlastnil som ich niekoľko. Potom ako som vyskúšal všetky vymoženosti a funkcie rôznych signalizátorov, uvedomil som si, že nič nie je dôležitejšie ako spoľahlivosť.

Možnosť rýchlej zmeny citlivosti neznamená nič, ak signalizátor prestane fungovať po daždi a pod. Takže keď som sa začal obzerať po nových signalizátoroch, najdôležitejším parametrom bola spomenutá spoľahlivosť.

Signalizátory ATT s príposluchom ATTx Deluxe

Po krátkom prieskume som sa rozhodol pre signalizátory ATT od Gardner Tackle. Tieto malé kompaktné signalizátory sú super jednoduché a ponúkajú presne to, čo som hľadal. Nemajú žiadne gombíky a sú maximálne vodotesné. Citlivosť zmeníte jednoducho tak, že vymeníte koliesko v strednej časti signalizátora za iné (s väčším, či menším počtom magnetov).

Rolnička signalizátora sa pri zábere rozsvieti

Spočiatku som sa tochu obával jednej výnimočnej vlastnosti týchto signalizátorov – nemajú reproduktory a všetky zábery sú teda signalizované príposluchom. Nemal som sa však čoho obávať, pretože táto zostava funguje naozaj perfektne a v skutočnosti je to ešte lepšie, keďže o vašich záberoch nemusíte informovať všetkých rybárov naokolo, ak nechcete ;-).

Existujú tri základné modely signalizátorov ATT – čierny s diódou, čierny s podsvietenou rolničkou a dokonca priehľadná verzia s podsvietenou rolničkou. Ja som sa rozhodol pre čierny s podsvietenou rolničkou, aby som videl zábery z rôznych uhlov. V každom prípade, ak aj záber premeškám, na príposluchu viem jednoducho zistiť, na ktorej udici som mal záber.

Pogumovaný kryt signalizátora slúži zároveň ako vypínač a chráni ho pred poškodením. Priznám sa, že táto funkcia patrí medzi moje obľúbené, pretože už nezabúdam vypnúť signalizátor pri odchode z rybačky. Zároveň je fajn, keď spolu so signalizátorom dostanete aj kryt a nemusíte ho kupovať osobitne.

Kryt, ktorý zároveň vypína/zapína signalizátor

Príposluch sa dá naprogramovať tak, aby mal každý signalizátor svoj vlastný kanál (diódu). Farby krytiek diód sa dajú dokonca vymeniť. Programovanie je veľmi jednoduché a na internete sa dá nájsť množstvo video návodov.

Krytky diód sa na príposluchu ATTx Deluxe dajú meniť

Dosah príposluchu je excelentný a aj keď som ho nemeral, bol vždy dostatočný pri mojom pobyte pri vode. Vypínač príposluchu je umiestnený v hornej časti a nikdy sa mi nestalo, že som ho vypol nedopatrením. Gardner dokonca ponúka niekoľko typov krytov na príposluch, ktoré ho chránia pred poškodením a okrem iného, vyzerá to super.

Vypínač príposluchu

Signalizátory používam už rok a batérie som ešte nemenil a zdá sa, že sú stále dostatočne silné. A to som už s nimi zažil pri vode dážď, sneh a teploty cez 35 stupňov bez žiadneho vplyvu na ich výkon. Čo viac by som si mohol priať!

Dážď nemá žiadny vplyv na výkon ATT.

EVAN CARTABIANO